22 Mayıs 2010

SABİHA KESKİN PAKTUNA

Dün okulda rehber arkadaşım bir profesörden bahsetti,eve gelince araştırdım.HEMEN HERKESİN EVİNDE ÇEVRESİNDE ÇOCUK VAR.Sayfasını incelerseniz çok faydalanacağınızdan eminim.eğitim videoları,kitapları var,aman herkes incelesin.Buradan bakabilirsiniz.sabiha paktuna keskin


   ''''Doç. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, Suudi Arabistanlı bir işadamının Harvard Üniversitesi'nde tedavi edilemeyen otistik çocuğunu konuşturmayı başardı.
Türkiye'de otistik çocukların tedavisi konusunda çalışma yürüten uzmanlardan biri olarak tanınan Doç. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, Suudi Arabistanlı bir işadamının Harvard Üniversitesi'nde tedavi edilemeyen çocuğunu konuşturmayı başardığını bildirdi. Doç. Dr. Keskin, Suudi işadamı ile diş doktoru eşinin, şu anda 4.5 yaşında olan Lama Nour adlı çocuklarını yaklaşık 6 ay önce tedavi için kendisine getirdiklerini anlattı. Ailenin, ülkelerinde tedavi imkanı bulamayınca çocuğu bundan 1.5 yıl kadar önce Harward Üniversitesi'ne götürdüklerini, ancak buradaki tedaviye yanıt alamadıklarını söylediklerini belirten Doç. Dr. Keskin, şunları söyledi:
"Yağmur Adam"
"Aile, Harvard Üniversitesi'nde de sonuç almayınca arayışlarını sürdürmüş. Bir dönem 'Yağmur Adam' adıyla Türkiye'de de gösterilen filmin gerçek karakteri olan ve şimdi 45 yaşında bulunan Karl Rimnand'ın babası Bernard Rimnand'ın ABD'de kurduğu 'Otizm Semptomlarını Yenin' adlı cemiyetin internet sitesinden benim telefonumu bulup aradı. Yaptığım tetkiklerde, çocuğun daha önce tedavi için götürüldüğü merkezlerde ağırlıklı olarak psikiyatrik inceleme yapıldığını gördüm. Fakat, çocuğun annesinin diş doktoru olması ve bu meslek sahiplerinin amalgam dolgu gibi işlemler sırasında ağır metallere maruz kalabildiği bilindiği için bir dizi tetkik yaparak, vücudunda ağır metal aradık. Çok yüksek oranda civa ile karşılaştık. Otistik çocukların tedavisine birçok uzman sadece psikiyatrik açıdan yaklaşıyor. Tedavinin metabolik unsuru gözardı ediliyor." Doç. Dr. Keskin, bunun üzerine psikiyatrik tedavinin yanısıra "metal detoksitikasyonu" olarak bilinen vücuttan ağır metallerin atılmasını sağlayacak metabolik tedavi uygulandığını dile getirerek, daha önce hiç konuşamayan çocuğun kısa sürede su isteyebildiğini ve acıktığını söyleyebildiğini bildirdi. Bunun çocuk için önemli bir gelişme olduğunu anlatan Keskin, olayın duyulmasının ardından Mısır Otizm Cemiyeti tarafından bu ülkeye davet edildiğini belirtti. '''2 yorum:

  1. cidden çok başarılı.bende sürekli takip ediyorum.
    ama doç deil artık prof oldu :))

    YanıtlaSil
  2. evet prof.O eski bir gazete yazısından alıntı:))

    YanıtlaSil